Nieru pārstādīšana - Orgānu donori

Es dzirdēju baumas, bet ar diezgan lielu ticamības momentu, par to, ka orgānus pārstādīšanai pamatā izņem no vēl dzīviem cilvēkiem, vēlos sazināties caur epastu [slēpt]@multiboss.com) ar personām, kas šajā sakarā var kautko liecināt

L Ludis 16.01.2010

palasot šo sadaļu saprotu ka šeit runājuši gan ārsti gan parasti pilsoņi, man īsti nav saprotams izteiciens par to ka cilvēks skaitās miris ja tam ir atteikušās funkcionēt smadzenes, interesanti jo ja nefunkcionē smadzenes organisms arī nefunkcionē un ir miris, bet šeit no lietpratējiem saprotams ka organisms funkcionē bet smadzenes nē, rodās pamatots jautājums ar kādu metodi tad ārsts konstatē kacilvēks ir miris, ja organisms tomēr ir dzīvs? Un par to radu piekrisšanu arī ir pamats šaubīties, jo nezinu nevienu cilvēku kam būtu jautājuši par tuvinieku orgānu izmantošanu, bet zinu vismaz 5 cilvēkus kam orgāni ir pārstādīti, vienīgi neviens no viņiem nemācētu pateikt ka tas bijis saskaņots ar donoru radiem, vismaz par 3 cilvēkiem kam pārstādītas 2 plaušas, vienam niere, to es varu apgalvot

H heks 16.01.2010

Nu, gan...Jā, diemžēl transplantācija ir joma, kurā iedomu un stereotipu ir vairāk nekā jebkurā citā ārstniecības nozarē. Un protams, cilvēks, jau nebūs cilvēks, ja nesafantazēsies visādas muļķības par donēšanu.
Nezinu gan, kurš tas par āzi :)bijis, kas maksājis 10, 000 ls, lai viņam atrod donoru, jo man mīļie dakterīši tādu atrada par velti, jo diemžēl man bija nepieciešamība pēc jauna orgāna- nieres.
Par statistiku. LV tiešām BIJA liels donoru skaits, jo bija šausminoša ceļu negadījumu statistika. Bet tagad pateicoties Zivtiņa braukšanas reklāmas rullīšiem- statistika uz ceļiem ir daudz iepriecinošāka- kā rezultātā ir samazinājies donoru skaits, šobrīd LV galīgi nav līderu vidū no miruša donora pārstādīto orgānu ziņā. Gaidīšanas laiks ir palielinājies.

B Burunduks 16.01.2010

Smadzeņu šūnas mirušas, bet aisnsritu uztur mākslīgi, nevis pats organisms elpo utt. Mākslīgas elpināšanas aparāts, intubācija - tas tiešām neko neizsaka? Ai, anyway, palieciet pie savām domām. Man pie kājas. Nav ko neizglītotiem ko skaidrot. Internetā brīvi atrodama likumdošana par transplantāciju, tu arī ir aprakstīts, ko nozīmē nāve, kad to var konstatēt un kā pēc tam uzturēt organismu lai iekšējie orgāni neietu bojā.
Tak lai žvangst, kamēr pašus tas neskar (nav tādas slimības), tikmēr nesapratīs.

B Burunduks 16.01.2010

Ja tu Ludi manam brālim pajautātu, vai pirms viņam veica transplantāciju, to saskaņoja ar donora radiem, tu atrautos pa muti.
P.S. smadzeņu nāvi konstatē nolasot rādītājus no encefalogrammas, vai kā viņa skaitās. Jebkurā reanimācijā ir tāds aparāts.

B Burunduks 16.01.2010

n urodi saprotiet reiz, ka organisms tanī brīdī pats neelpo, viņu alpina mākslīgi, ar mākslīgās elpināšanas aparātu.
Kaut jums nieru mazspēja piemestos.

Burunduk, es ar tevi!!!

H heks 16.01.2010

Njā, cilvēku tumsonībai nav robežu...diemžēl...bet...nu ko tur darīt...Burunduk, ko iesaki?

B Burunduks 16.01.2010

Es iesaku nemuldēt par to, par ko mums nav nemazākas sajēgas un zināšanu.
Es zinu, ka pati šeit sastāstīju daudz ko lieku, zinu, ka ne viss ir precīzi viens vienā tā, kā tas ir, jo galu galā neesmu mediķis un viņu terminus nezinu utt.
Bet aicinu beigt šo diskusiju.

L Ludis 16.01.2010

Atrodiet man likumdosanaa kur ir aarstam pienaakums informeet tuviniekus, taadu pienaakumu juus neatradiisiet.

Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā

4. pants. Tuvāko piederīgo tiesības

Ja Iedzīvotāju reģistrā nav ziņu par mirušā cilvēka aizliegumu vai atļauju izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, šā cilvēka laulātajam, vecākiem, pilngadīgajiem bērniem, brāļiem vai māsām (turpmāk — tuvākie piederīgie) ir tiesības rakstveidā informēt ārstniecības iestādi (audu un orgānu ieguves centrus) par viņa dzīves laikā izteikto gribu.

III nodaļa
AUDU UN ORGĀNU IZŅEMŠANA NO MIRUŠĀ CILVĒKA ĶERMEŅA TRANSPLANTĀCIJA
9. pants. Audu un orgānu izņemšana patologanatomiskās un tiesu medicīniskās izmeklēšanas laikā

Patologanatomiskās un tiesu medicīniskās izmeklēšanas laikā, neievērojot mirušā cilvēka gribu, drīkst ņemt audu un orgānu paraugus laboratoriski diagnostiskiem izmeklējumiem. Orgānus un audu paraugus zinātniskiem pētījumiem un mācību mērķiem drīkst ņemt, ja mirušais dzīves laikā to atļāvis, ja mirušā griba nav zināma, kā arī tad, ja mirušā griba nav zināma un viņam nav tuvu piederīgo.
10. pants. Transplantācijas iespējamība

Miruša cilvēka audu un orgānu izņemšanu nolūkā tos pārstādīt citiem cilvēkiem slimību un traumu ārstēšanai (transplantācijai) var izdarīt, ja konstatēts iespējamā donora smadzeņu vai bioloģiskās nāves fakts.
11. pants. Transplantācijas noteikumi donora nāves gadījumā

Miruša cilvēka audu un orgānu izņemšanu transplantācijai donora nāves gadījumā drīkst izdarīt, ja Iedzīvotāju reģistrā nav ziņu par mirušā cilvēka aizliegumu izmantot audus un orgānus pēc nāves un ja šā cilvēka tuvākie piederīgie līdz audu un orgānu izņemšanas operācijas sākumam nav rakstveidā informējuši ārstniecības iestādi par mirušā cilvēka dzīves laikā izteikto aizliegumu izmantot viņa audus un orgānus pēc nāves. Miruša bērna audus un orgānus aizliegts izņemt transplantācijai, ja to rakstveidā nav atļāvis viens no vecākiem vai aizbildnis.

Ministru kabineta noteikumi Nr.215

Kārtība, kādā veicama smadzeņu un bioloģiskās nāves fakta konstatēšana un miruša cilvēka nodošana apbedīšanai

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā veicama smadzeņu un bioloģiskās nāves fakta konstatēšana un miruša cilvēka nodošana apbedīšanai.
2. Smadzeņu nāvi - dziļu bezsamaņas stāvokli, kuru raksturo pilnīgs un neatgriezenisks visu galvas smadzeņu funkciju zudums, - konstatē, ja pacienta sirdsdarbību un gāzu apmaiņu plaušās uztur, izmantojot reanimācijas vai intensīvās terapijas pasākumus, un ja pacientam ir šādi simptomi:

2.1. pilnīgs un noturīgs samaņas zudums;

2.2. platas vai vidēji platas uz gaismas kairinājumu nereaģējošas acu zīlītes;

2.3. spontāno kustību trūkums;

2.4. reakcijas zudums uz sāpju kairinājumu trijzaru nerva zonā;

2.5. radzenes refleksa zudums;

2.6. okulocefālā refleksa zudums;

2.7. okulovestibulārā refleksa zudums;

2.8. noturīgs spontānās elpošanas zudums.
3. Ja šo noteikumu 2.punktā minētie simptomi saglabājas nemainīgi vismaz 24 stundas un pacients nav saņēmis narkotiskos pretsāpju līdzekļus, trankvilizatorus, miega līdzekļus, miorelaksantus vai citas centrālās nervu sistēmas darbību kavējošas vielas, kā arī ja pacienta ķermenis nav mākslīgi atdzesēts, ir pamats pacienta smadzeņu nāves fakta konstatēšanai. Ja smadzeņu nāves faktu apstiprina, izmantojot daudzkanālu elektroencefalogrāfiju vai smadzeņu angiogrāfiju, vai galvas smadzeņu asinsvadu doplerogrāfiju, novērošanas laiks tiek saīsināts.
4. Ja pēdējo 24 stundu laikā lietoti šo noteikumu 3.punktā minētie medikamenti vai pacienta ķermenis ir mākslīgi atdzesēts, pacienta novērošanu var sākt 12 stundas pēc minēto faktoru iedarbības pārtraukšanas.

18. Ja mirušā cilvēka audi vai orgāni tikuši izņemti, uzglabāti vai izmantoti saskaņā ar normatīvajiem aktiem par cilvēka audu un orgānu izņemšanu, uzglabāšanu un izmantošanu un mirušajam veikta tiesu medicīniskā izmeklēšana vai obligātā patologanatomiskā izmeklēšana, stacionārā ārstniecības iestāde vai Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrs:

Ministru kabineta noteikumi nr. 431

Noteikumi par miruša cilvēka audu un orgānu uzkrāšanas un izmantošanas kārtību medicīnā

III. Donora audu un orgānu izņemšanas kārtība

11. Ja ārstniecības iestādē atrodas potenciāls donors, tai jāsaskaņo nepieciešamība pēc attiecīgajiem orgāniem ar Latvijas Medicīnas akadēmijas Paula Stradiņa klīniskās slimnīcas Transplantācijas centra (turpmāk tekstā - "Transplantācijas centrs") transplantācijas koordinatoru.

8. Pēc donora audu un orgānu izņemšanas operācijas transplantologs sastāda aktu par miruša cilvēka audu un orgānu izņemšanu transplantācijai (5.pielikums), ko paraksta transplantologs un anesteziologs reanimatologs. Minēto aktu sastāda un paraksta divos eksemplāros, vienu eksemplāru pievieno donora slimības vēsturei, otru nogādā Transplantācijas centrā.

M maarcis 16.01.2010

Man iepatikās šitais pants, ja reiz es neesmu izteicis savu viedokli, tātad es esmu potenciāls orgānu donors, bet ja es esmu orgānu donors tad man līdz mūža galam par medicinisko garantēto palīdzību nav jāmaksā.

19. pants. Valsts pabalsts un atvieglojumi donoriem

Dzīvam orgānu donoram ir tiesības līdz mūža beigām saņemt valsts garantēto medicīnisko palīdzību bez maksas.

M mes 17.01.2010

mums vajag ar vienu nieru uz diviem nopirkt, kur to var dabut?

O ohoho 17.01.2010

Viss var būt, ārstiem labāk redzams.

B baran 21.01.2010

Visi latvijas pilsoņi ir uzskatāmi par donoriem, tātad saskaņā ar likumu visiem kas ir potenciāli donori (tātad gandrīz visiem) mediciniskā aprūpe līdz mūža galam ir par brīvu.
Protams, ārstniecības iestādes apelēs ar to, ka pie šādiem donoriem uzskatāmi ir tikai tie kas rakstiski izteikuši vēlmi, bet likums to nenosaka, tāpēc no likuma viedokļamēs visi esam uzskatāmi par donoriem.
No šī likuma arī ir secināms ka mirušā radiniekiem (mantiniekiem), javiņi konstatē ka ir izņemti orgāni, ir tiesības no valsts pieprasīt atmaksāt visus mediciniskos izdevumus (kas saistīti ar obligāto veselības aprūpi) kādus nelaiķis ir savas dzīves laikā samaksājis par veselības aprūpi, jo viņa ķermenis ir izmantots kā donors, protams, ja medicinas iestāde var pierādīt, ka šādu vēlmi viņš rakstiski izteicis piemēram pirms gada, tad jāatmaksā izdevumi par pēdējo gadu, bet ja šādu vēlmi mirušais nau izteicis (kas ir visbiežākais variants) tad kompensācija ir atmaksājama no šī likuma spēkā stāšanās laika - 1997 gada. ja nemaldos

B Baigais Janka 22.01.2010

No savas puses piebildīšu, ka Latvijā tak bija skandāls par to, ka tika izņemti audi un kauli no aptuveni 400 mirušajiem, nesakot piederīgajiem ne vārda. Tika ierosināta lieta, bet Drošības policija krimināllietu slēdza, atzīstot šādu rīcību par likumīgu. Tas gan bija kādus gadus trīs tapakaļ, vai ta likumi būtu mainījušies? Tas nav sarkasms, bet jautājums :)

Z Zatlers 22.01.2010

Ejiet visi dirst !!

B baran 22.01.2010

tie 400 donori kur nebija informēti piederīgie bija vienā Rēzeknes slimnīcā, iedomējieties kāda būtu statistika pa visu LV

A Andris 27.01.2010

kautkāds sakars ar doorēšanu gadījumā nebija arī Zatleram? interesanti kāpēc tieši Zatlers tika izvirzīts par prezidenta kandidātu? Viņam taču nebija nekādu politisku nopelnu vai popularitātes, izņemot to skandālu ar KNAB viņa vadītajā klīnikā.

B Beta 22.02.2010

Ludi, Tu esi malacis, šaubos gan vai lielai daļai ir sajēga par terminiem, kuri ir lietoti smadzeņu nāves konstatēšanā..

H hmmm 13.03.2010

Tā tiešām arī ir. Cilvēks var nodzīvot mierīgi savu mūžu arī ar vienu nieri. Ja cilvēks ir bioloģiski miris ilgāk par 5-10min, orgāni vairs nav derīgi. Tāpēc teorētiski arī no miruša cilvēka izņemtie orgānis skaitās kā no vēl bioloģiski dzīva cilvēka izņemti.

K ksju 01.02.2011

Gribu klut par niru donoru, par naudu-15000 ls, dzivoju riga.esmu jauna un vesela.Rakstit uz [slēpt]@inbox.lv