Narvesen - Язык

в г. Елгава по адресу Driksas 4 в магазине Narvesen кассир Илона КАТЕГОРИЧЕСКИ отказалсь обслужить меня на русском языке. Вместо этого она упрекнула меня в незнании латышского и предложила ничего не покупать и покинуть магазин, если я не буду разговаривать на латышском. на мое :"Вы работаете в сфере обслуживания и ДОЛЖНЫ знать русский язык" она ответила: "Es dzivoju latvija un runasu TIKAI latviski!"

A ally 09.01.2009

Pareizi darīja!Es ļoti labi zinu, kādi ir krievi!Diemžēl es valsts iestādē nevaru viņu pasūtīt ratā un pateikt, ka nerunāšu ar viņu krieviski, bet gribētos, jo bieži vien ir tādi bezkauņas, ja tu kādu vārdu krieviski nevari pateikt, viņš tev vēl uzbrauks virsū!Pats latviešu valodu tikpat labi kā ķīniešu saprot!
Es tiešām cienu krievus, kuri cenšās runāt latviski, bet citi ir tik bezkaunīgi, ka viņi uzskata, ka, dzīvojot Latvijā, viņiem valoda nebūtu jāzin!
Un Tu, lielā taisnības cīnītāja Toony, te nav nekāda sakara ar aprobežotību, bet cieņu pret savu valsti un valodu!JA tev ir pie vienas vietas, ka krievi neciena tavu valsts valodu, kultūru utt, tad man nav ko teikt!
Man tē nepatik ir radusies tikai no saskares ar tādiem cilvēkiem un tā nav nekāda aprobežotība!

S Sarmite 10.01.2009

ak vai

T toony 10.01.2009

Ally, jā, man ir vienalga vai viņi ciena šo valsti un valodu. Tie visi smieklīgie patriotiskie murgi - kurš jums to samācījis? Pilnīgi vemt gribās... nu ja nevajag viņam to valodu tad nevajag, tad lai iet par sētnieku strādāt. Jā, es arī rupjus cilvēkus neciešu, bet rupji ir gan krievi, gan latvieši, tāpēc nevajag meklēt skaidu citu acīs, kamēr pašiem tur baļķis.

E exezz 11.01.2009

Situacija vainigie abi divi, bet palasot komentarus, es kartejo reizi secinu ka neesmu ne latviete, ne krieviete, kaut gan vecaki viens ar otru runa visu muzu katrs sava valoda un briniskigi sadzivo kopa. Mani neiedvesmo naids un stulbums no abam nacionalitasu pusem!

I Inkognito 11.01.2009

Papretīgi lasīt, kad latvieši lepojas ar nacionalistiskām iezīmēm.
Neesmu ne viena pusē, abi vainīgi.
Starp citu man ir paziņa no Krievijas, viņš bija atbraucis un man izstāstījis to pašu - atnāca uz veikalu, prasa krieviski, pārdevēja atbild latviski, viņš atvainojas, saka, ka nerunā. Sāka runāt angliski, bet viņa nesaprot (diemžēl ar pirkstu iebakstīt nevarēja, jo bija nepieciešama konsultācija ) ... nav jau tas Eiropas līmenis lai tā baigos mētātu... aizgāja uz citu veikalu. Pēc tam man prasīja - vai tiešām viņa nekā nesaprata.
Es teicu, ka, iespējams, atbraukusi no Saldus...

K karburātors 18.02.2009

domāju, ka rkeivam jāiemācas runāt latviski.
ilonu pazīstu un prot ļoti labi runāt krieviski, ja ienāk utainais un sāk diktēt savus noteikumus - tad saprot tikai sava stilā, kad pasaka - atsosi

. ...kl 18.02.2009

Vai tā nav tā pati, kurai kautkādu balvu piešķīra par latviešu valodas popularizēšanu. Tā tak bija kautkāda pārdevēja no Jelgavas.

V Vika 04.03.2009

Jaaaa!arzemnieki macas runat krievu valoda, jo zin ka krievi nes vinam naudu-ka turisti.Bet latviesi neapkalpos krieviski, jo vini ir stulbie egoistiski noskanoti pret krievu tautu.pat sodien baidas no viniem.Ielenes!!!Kauns ka dzivoju Latvija!!!

N Navsvarigi 05.05.2009

Vika, pret krievu tautu ne viens nav noskanots! Latvieshi Latvijaa aizstav savu valodu taa pat kaa krievi krievija. Tas ir normali. Man personigim pret krieviem nav ne kadu iebildumu, bet pret sho nekaunibu gan ir. Krievi Latvijaa principa del neruna latviski, dazi stulbibas del, jo dzivojot Latvijaa ir jamak nezinat latvieshu valodu. Es, dzivojot PSRS< krievu valodu iemacijos perfekti, praktiski. Taa, ka krievi, kuri mani nepazina, nevareja pateikt, vai esmu katvietis vai krievs. Sorry, ta ir nekauniba un nekas cits! Nemiet par piemeru Latvijas vartusargu Sergeju Naumovu. Vinsh kopsh 90. gadu sakuma speleja arzemes, bet 2007. gada interviju latvieshu zhurnalistiem sniedza labaa latvieshu valodaa!! Jo, visur, kur vinsh speleja, ir normali zinat tas valsts valodu!

K Kate 07.05.2009

kā man riebj Latvijas krievi, kuri te dzīvo, bet nejēdz latviski runāt...fu kā riebj!!!

Krievi ir okupanti. Krievus ārā no Latvijas vajaga dabūt

T tāpat vien 13.05.2009

Es domāju, ka šitas čalis vienkārši blatoja un uzvedās urliski, tapēc arī pārdevēja apskaitās. Vispār grūti iedomāties situāciju, ka pārdevēja tāpat vien liktu klientam aiziet. Tā ka es par pārdevēju! :)

T tāpat vien 13.05.2009

Un Baltietim ļoti labs komentārs, pareiza attieksme!
Ir liela atšķirība starp urlu un krievu. Kamēr Latvijā dzīvos urlas, tikmēr attieksme pret visiem krieviem būs slikta. Ja Latvijā dzīvotu tikai tie krievi, kas nekaunas par to, ka šeit dzīvo, tie, kas ciena šo valsti, iedzīvotājus un valodu, tad arī nebūtu nekāda naida. Bet tas jau nav vajadzīgs Kremļa pakalpiņiem Rubikam, Plineram un Ždanokai, tāpēc arī ir tā, kā ir... :(

H Hmm 18.05.2009

Ja es satopu tūristu, kurš man rāda karti un krieviski vaicā ceļu, es ļoti labprāt visu izstāstu. Ja es esmu aizceļojis uz Pēterburgu, tad pilnīgi visur bez izņēmuma es izsakos krieviski. Labprāt izmantoju tehnisko literatūru krievu valodā u.c. Pret valodu nevar būt nekādu iebildumu.

Ok, es nezinu vācu valodu, nezinu poļu valodu, nezinu spāņu valodu, taču būdams šajās valstīs es obligāti vismaz dažas frāzes pielietoju, lai parādītu savu pretimnākšanu (kawa, herbata, zwei ice, bitte, soy leton, un cafe con leche por favor utt.). Tas sagādā prieku gan pašam, gan to valstu iedzīvotājiem.

Tajā pat laikā, ja kaut kādu iemeslu dēļ es pārvāktos dzīvot, piemēram, uz krieviju, vāciju vai šveici, tad kā pašu pirmo savu uzdevumu es sev izvirzītu iespējami labāk apgūt vietējo valodu ar visām tās niansēm, padziļināti apgūt attiecīgās tautas vēstures, uzskatus, paražas, himnu utt. Tam, ka, piemēram, kanādā ir ap 20000 citu latviešu nebūs nekādas nozīmes.

Es domāju, ka pilnīgi to pašu sagaida arī no ķīniešiem krievijā, poļiem francijā, spāņiem itālijā utt. Ikviens iebraucējs, pilnīgi noteikti tiks atbalstīts, respektēts, cienīts, ja viņš cienīs arī to valsti, kurā ir ieradies. Krievs, ebrejs, brits - tam nav nozīmes.

Šeit, savukārt, ir pavisam cita situācija: latvijas iedzīvotājs, latvijas veikalā, latviešu pārdevējai pieprasa viņu apkalpot krievu valodā?

Uzrakstam to pašu ar citu piemēru: krievijas iedzīvotājs, krievijas veikalā, krievu pārdevējai pieprasa viņu apkalpot ķīniešu valodā. Es ļoti šaubos vai krievi aizstāvēs šo dzeltenīgo krievijā dzīvojošo. Ļoti ļoti šaubos.

Krievijas avīzēs raksta, ka "gastarbaiterov piespiedīs runāt krieviski!" Ir vēlme panākt, ka pat pagaidu uzturēšanās atļauju nevarēs saņemt, ja nezinās ap 800 pamata vārdus krieviski. Socioloģiskās aptaujas liecina ka 70...80 procenti nav mierā ar iebraucējiem, turklāt galvenokārt valodas barjeras dēļ. Putins publiski apgalvoja, ka pamata tauta nejūtas labi, ja sveštautiešu ir virs 10 %. Paskatamies kā no krievijas tirgiem izdzen azerbaidžāņus, cik izteikti nacionālistiskas tendences un līnijas tiek ieturētas.

Es teiktu, ka nevajag liekuļot, nevajag pakārtot šo valsti savām ērtībām, bet gan dzīvojot tajā, ir jāpielāgojas tai. Tieši tāpat kā mēs to sagaidītu no citiem.

N Nugan. 01.07.2009

Netīšām uzdūros šim rakstam. To gadījumu nedaudz atceros, jo pats tur tajā brīdī stāvēju rindā. Tas krievs beigās ļoti labi runāja latviski. Un savu preci viņš nopirka, lai nestāsta pasakas.

A Agnese 01.07.2009

JUMS NAV VIENALGA KĀDĀ VALODĀ RUNĀT??? Vai vienkārši nevarat vairs citur nekur izpaust sevi, kad spītējaties? Tas ir tik smieklīgi :D un apkalpošanas sfērā es, kā vadītājs, labāk pieņemtu darbā dažādās valodās runājušus cilvēkus :)

O Olga 02.07.2009

Ak Dievs! Esmu pa pusei latviete, pa pusei krieviete. Cik sevi atceros, ģimenē arī visu laiku runāja katrs sava valodā, un tīri labi sapratās. Bet nu, nekad, nu nekad nevarēšu es saprast tos, kuri ir Latvijas iedzīvotāji, bet latviski runāt neprot. Un vēl kaut ko piepras. Te valsts valoda ir latviešu, un tai pārdevējai visas tiesības neatbildēt krieviski. BET. Tīri tā, kulturāli un cilvēciski- varēja jau viņa atbildēt uz viņa lūgumu latviski, jā jau saprata, par ko iet runa. Bet pilnīgi dzīt laukā klientu - nezinu, ko par to teiktu viņas darba devējs. Un jā, ja darba devējs līgumā vai kādos noteikumos ir atrunājis, ka apkalpošana notiek latviešu, krievu un angļu valodās (kā parasti arī notiek visos tirdzniecības uzņēmumos), tad darbiniekam šie noteikumi jāizpilda. Jo, kā lai tur būt, necieņa no krievu puses vai viņu slinkums, ka latviešu val. nevar iemācīties., bet vimaz 40% iedzīvotāju ir krievi. Un tā dzīt ārā katru krieviski runājošu klientu, nozīmē zaudēt 40% no peļņas. Turklāt, un ja nu tas būtu tūrists no Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Abhāzijas utt? Var jau pateikt, tam ir domāta angļu valoda, bet nu...
Bet tēmas autoram iesaku latviešu valodu tomēr mācīties... Ja jau dzīvo šeit un netaisās pārvakties, tad elementārai cieņai pret savu vlsti/dzimteni jābūt. Deļ tādiem arī ir kauns, ka esmu krieviete (man tautība nākusi no mātes)...

J Jūlija 16.01.2010

Nu te izkausas pus čats drausmīgi "izglītoto", rasistu, kads vispar zin, ka par rasu naida kuldinašanu ir vispar pants, un starptcitu šaja varianta, gribetos vispar beidzot redzēt web policiju darbā! Kauka baigi te visi atļaujās izrunātie! No juridiska skata varu teikt tikai, ka viņai bija jārunā krieviski, jo taka, protams, kajau te dadzi" zina", krievu valoda ir otra valsts valoda un par tadiem izteicieniem var vel arī cietuma pasēdēt nu vai ari vismaz sodiņu kompanija dabūs sakot no 500ls un uz augšu!

B bobs 16.01.2010

hmmm bet ja tas ir turists no Krievijas ...
atbrivot no darba un punkts

H haahh 16.01.2010

Zinu arii dazhus stulbus krievus kuri pat Anglijaa veikalos principaa runaa tikai krieviski un nabaga, miermiiliigie anglji censhas peec intuiicijas uzmineet ko tie neapteestie krievi grib pateikt.Vienkaarshi truukst vaardu lai aprakstiitu shito stulbumu!