Doma ko runa

Kā klausās Latvijā ?Latvijā tiek veikta totāla izsekošana!?, - paziņoja advokāts Andris Grūtups, kurš šogad aprīlī sava ofisa telpās atrada noklausīšanās ierīci. Advokāts ir pārliecināts, ka ja neapstādināt šo procesu, tad pēc gada vai diviem noklausīsies visus un visur ? darbā, mājās un pat baznīcā grēksūdzes laikā. Savukārt valsts drošības iestādes apgalvo (sk. ?SAB pilnvarots paziņot?), ka noklausīšanās tiek izmantota izņēmuma gadījumos un tikai operatīvām vajadzībām. Un tikai pēc Augstākās tiesas speciālas atļaujas. Bet neskatoties uz to politiķi neuzticas mobiliem sakariem un svarīgu pārrunu laikā atvieno mobilo telefonu akumulatorus. Patiešām, pēc neoficiālu avotu datiem, jau vairāk nekā gadu Latvijā specdienesti izmanto mobilos telefonus kā noklausīšanās ierīces. Notiek tas sekojošā kārtībā. No speciāla aparāta pretizlūkošanas pārstāvis zvana jums uz mobilo telefonu. Telefons sāk darboties noklausīšanās ierīces režīmā, ieslēdzas neradot nekādu lieku skaņu, bet pēc tam nodod visas apkārtējās skaņas analītiskajam centram. Jūs savukārt nekad neuzzināsiet, ka jūs noklausījās, tāpēc ka: a) jūs pats vienmēr nēsājat līdzi noklausīšanās ierīci (savu mobilo telefonu) b) tā ieslēdzas bez skaņas no ārienes neatstājot nekādas pazīmes c) jūs nekad neuzzināsiet kad tā ieslēdzās un no kurienes tika nosūtīta komanda ieslēgt/izslēgt. Pie tam izmantojot telefonu, var noteikt tā saimnieka atrašanās vietu ar precizitāti līdz 50 metriem. Dati par jūsu pārvietošanos tiek glabāti septiņas dienas. Baumo, ka šāda veida noklausīšanās ierīces izmanto ne tikai specdienesti, bet arī privātās struktūras. Noklausīšanās ierīce ?Tatjana? Divus gadus atpakaļ LMT telpās (kā paziņoja šīs kompānijas preses centrs, speciālās aparatūras iegādei tika iztērēti 318 tūkstoši eiro). Tele2 telpās arī tika izveidotas speciāli kabineti, kuros savus dienesta pienākumus sāka pildīt pretizlūkošanas darbinieki, ņemot palīgā austiņas, mikrofonus un speciālu aparatūru. Atbilstoši Likumam ?Par telekomunikācijām? mobilo sakaru operatoriem ir ne tikai jāļauj darboties specdienestu darbiniekiem, bet arī aparatūra viņu vajadzībām jāiegādājas par saviem līdzekļiem. Protams, godīgiem cilvēkiem slēpt nav ko, bet... Iedomājaties situāciju: specdienests uzsāk operatīvu lietu, kuru pēc neilga laika sprīža izbeidz. Kurš no speciāliem aģentiem saņems ?honorāru? no ieinteresēta komerciāla grupējuma vai politiskas partijas, bet pasūtītāji savu konkurentu sarunu ierakstus? Vēl viens scenārijs. Politiskās partijas pārstāvis, kam ir tiesības koriģēt specdienestu darbu pavēl speciāliem aģentiem ievākt informāciju (t. sk. tiek izmantotas noklausīšanās ierīces) par savu oponentu. Vēlāk ievāktā informācija tiek izmantota, lai izdarītu spiedienu uz politisko pretinieku. Padomju laikos noklausīšanās bija VDK kompetencē. Čkisti mierīgi ielauzās cilvēku privātajā dzīvē operatīvu pasākumu ietvaros. Katrai darbībai bija savs konkrēts pseidonīms ? ?Tatjana? (noklausīšanās ierīces uzstādīšana telpās), ?Sergejs? (telefonsarunu noklausīšanās), ?Olga? (izsekošana izmantojot speciālo optiku). Ļoti reti minētos pasākumus veica milicijas darbinieki. Kaut gan VDK darbinieki atļaujas uz šāda veida darbību izsniedza visai negribīgi. Kaut gan dažreiz miliču un čekistu intereses sakrita, kā tas notika izsekojot Latvijas Valsts universitātes prorektoru Grigoriju Lučanski (tagad ? skandalozā holdinga Nordeks prezidents). Šodien, kā paziņoja mūsu informācijas avots, policijas darbinieki izmanto noklausīšanos ne tik daudz pierādījumu ievākšanai, kā lai izveidotu kopīgu viedokli par objektu. Šai gadījumā viņi seko upurim, netērējot laiku uz formalitātēm. Detektīvs specdienestu redzeslokā Stāsta atvaļināts policijas pulkvežleitinants, tagad privātdetektīvs Sergejs Ļebedjevs: - Pa telefonu nepļāpāju neko lieku. Citiem arī neiesaku. Gadījums no manas prakses. Par sprādzienu universālveikalā ?Centrs? es uzzināju no ziņu raidījuma. Uzreiz piezvanīju savam bijušajam kolēģim Edgaram Maišelim, kurš tobrīd bija universālveikala drošības dienesta priekšnieks. Piedāvāju palīdzēt. Sarunājām satikties ar Maišeli nākošajā dienā. Kā izrādījās vēlāk, mūsu tikšanos fiksēja drošības policija. Uzreiz pateikšu: man jau tad bija privātdetektīva licence. Pagāja divas nedēļas no mūsu tikšanās brīža. Mana ofisā nostrādāja speciāla ierīce: telefonlīnijas aizsardzība no pieslēgumiem. Šādas ierīces var iegādāties pilnībā legāli. Veicot virkni operatīvu pasākumu, es sapratu, ka esmu nonācis specdienestu redzeslokā. Tādos gadījumos tiesneši izsniedz atļauju daudz nedomājot, jo runa iet par terora aktu. Vēl pēc pāris dienām no ?Lattelekoma? saņēmu paziņojumu: cien. abonent, sakarā ar līnijas remontu iespējami sakaru traucējumi. Tad es ar pazīstamu telefonistu pārbaudīju līniju. Atradām vietu, kur atrodas svešas ?ausis?. Klausījās mani aptuveni desmit dienas. Ar to lieta nebeidzās. Mēnesi vēlāk manā ofisā atkal nostrādāja ierīce. Un atkal no ?Lattelekom? atnāca līdzīgs paziņojums, uz ko es atbildēju: kāpēc man jābūt sakaru traucējumiem, jo esmu disciplinēts maksātājs. Rezultātā es saņēmu atlaidi divu latu apmērā. Lieta tik vienkārši netika izbeigta. Tika pieņemts lēmums pieslēgties manam mājas telefonam, kā arī mana kompanjona telefonam. Jāpiebilst, ka mana kompanjona kāpņu telpā tiek veikts videoieraksts, kuru viņš ikdienā pārskata. Viņa videotēkā parādījās ieraksts, kurā divi policisti un ?Lattelekom? darbinieks meklē pieslēguma vietu, bet neatraduši neko dodas prom tukšā. Pļāpa ? spiega veiksmīgs atradums Tirgus ir pilns ar tehniskām ierīcēm, kuras ir radītas ekonomiskai spiegošanai un aizsardzībai no tās. Mūsu Džeimsu Bondu iecienītākā vieta ir Latgalītes tirgus. Vienkāršākais raidītājs maksā 5 latus, tā uzstādīšanai konkurenta dzīvoklī nav nepieciešama Ģenerālprokuratūras atļauja. Cenas ir visdažādākās. Oriģināla ierīce made in Japan var maksāt 1000 un vairāk latus. Dzīvokļu noklausīšanās ierīces šķiltavas lielumā maksā apmēram 150 latus. Galvenais, ka nav nepieciešama atļauja noklausīšanās ierīču iegādei. Ko domā speciālisti? Viņi visi ir pārliecināti: ?Jādomā, ko un par ko tu runā?. Bet šo vienkāršo padomu diemžēl ir grūti ievērot. Cilvēkiem patīk pļāpāt. Ko nevajag teikt Speciālisti iesaka sarunās pa mobilo telefonu nelietot ciparu kombinācijas, jo savādāk uzreiz nostrādā adapters un automātiski tiek veikts sarunu ieraksts. SAB pilnvarots paziņot Advokāta Andra Grūtupa paziņojumu komentē Satversmes aizsardzības biroja preses-sekretārs Dainis Miķelsons: SAB kategoriski noraida advokāta Andra Grūtupa izteiktos pārmetumus birojam. SAB nekad nav veicis un neveiks prettiesiskas darbības. Jāatzīst, ka SAB pat nedaudz izbrīna, mulsina un skumdina pieredzējušā advokāta nesen izteiktie nepamatotie pārmetumi bez faktiem. SAB garantē, ka biroja rīcībā esošā speciālā tehnika, operatīvās iespējas un aģentūra ir izmantota un tiks izmantota tikai un vienīgi likuma ietvaros. SAB ievēro un ievēros spēkā esošo likumdošanu. Biroja rīcībā esošā speciālā tehnika, ar kuru noklausās mobilo telefonu sarunas, ir tik profesionāla, ka nav iespējams konstatēt, vai sarunas tiek noklausītas. Operatīvo nepublisku sarunu slepenu noklausīšanos izmanto tikai operatīvām vajadzībām. Sarunu noklausīšanos tieši kontrolē SAB direktors, noklausīšanos regulāri pārbauda Ģenerālprokuratūra, bet parlamentāro kontroli veic Saeimas Nacionālās drošības komisija. Operatīvā nepublisku sarunu slepena noklausīšanās (arī pa tālruni, ar elektroniskajiem un cita veida sakaru līdzekļiem) veicama tikai sevišķajā veidā un ar Augstākās tiesas priekšsēdētāja vai viņa īpaši pilnvarota Augstākās tiesas tiesneša akceptu. Atļauju veikt operatīvo sarunu noklausīšanos var izsniegt uz laiku līdz trim mēnešiem un pamatotas nepieciešamības gadījumā to var pagarināt, taču tikai uz to laiku, kamēr attiecībā uz personu tiek veikta operatīvā izstrāde. Gadījumos, kad jārīkojas nekavējoties, lai novērstu terorismu, slepkavību, bandītismu, masu nekārtības, citu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kā arī tad, kad reāli ir apdraudēta personas dzīvība, veselība vai īpašums, operatīvo nepublisku sarunu slepenu noklausīšanos var veikt bez tiesneša akcepta. Par to 24 stundu laikā jāpaziņo prokuroram un 72 stundu laikā jāsaņem tiesneša akcepts. Pretējā gadījumā operatīvās darbības pasākuma veikšana ir jāpārtrauc. Tiesības noklausīties sarunas ir jebkuram operatīvās darbības subjektam, kuram ir tiesības veikt pasākumus sevišķajā veidā. Piemēram, Kriminālpolicijai, SAB, Drošības policijai, Finanšu policijai, Ekonomikas policijai, Militārās pretizlūkošanas dienestam, Valsts ieņēmumu dienestam, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. Skandāli 2002. gadā ONKAB vadītājs policijas pulkvedis Leonīds Bogdanovs sūdzējās parlamentāriešiem, ka viņa darbinieku rīcībā ir tehnika, kas ļauj ierakstīt sarunas tikai 200 metru attālumā. 2003. gada jūlijā premjerministrs Einārs Repše paziņoja, ka iespējams viņa telefonsarunas ar tieslietu ministru Aivaru Aksēnoksu kāds noklausījās. Šīs informācijas pārbaudes laikā SAB vadītājs Jānis Kažociņš pieļāva noklausīšanās iespēju, bet noliedza varbūtību, ka šajā lietā varētu būt iejaukti specdienesti. 2003. gada septembrī Ainārs Šlesers paziņoja, ka viņa telefonsarunas noklausās. Pazīstamais politiķis masu mēdijiem paskaidroja, ka svarīgas tikšanās laikā mobilajam telefonam ir jāatvieno baterija. 2004. gada septembrī bija atrasta noklausīšanās ierīce Latvijas Cilvēku tiesību komitejas telpās. Saeimas deputāts Vladimirs Buzajevs tikās ar vēlētājiem. Bet blakus istabā atradās četri krievu skolu aizsardzības Štāba aktīvisti, kuri tajā dienā bija pieteikuši bada streiku, protestējot pret jauno izglītības reformu. Viņi ieslēdza radio meklējot vajadzīgo staciju, kā izdzirdēja Buzajeva balsi. Noklausīšanās ierīce atradās zem sienas tapetēm. Skaitlis 2000. gadā valdība izdalīja Satversmes aizsardzības birojam 819 tūkstošus latus noklausīšanās ierīču iegādei. Vēl pēc gada tika saņemti 564 tūkstoši latu. Iekārtas iegādājās Francijā no firmas, kura veic līdzīgas piegādes NATO dalībvalstīm. Izziņa Atbilstoši spēkā esošiem grozījumiem, kuri stājās spēkā no 2001. gada 4. maija, Likumā ?Par telekomunikācijām?, mobilo sakaru operatoriem jāorganizē speciāli punkti telefonsarunu noklausīšanai specdienestu vajadzībām. Likums paredz, ka mobilo telefonsarunu noklausīšanās ir pieļaujama ar rakstisku SAB vadītāja atļauju. Kā paskaidroja Saeimas Nacionālās drošības padomes vadītājs Indulis Emsis, šie labojumi tika ieviesti, jo Latvijas mobilo sakaru tirgū parādījās trešais operators. LMT un Tele2 attiecīgus punktus jau ir izveidojuši. 2005-12-17 16:32:02 Leonīds Jākobso AVOTS:http://www.kompromat.lv/lat/?page=clause&id=35