LV RU
www.sudzibas.lv paypal ebay kārtējais Nigērijas krāpnieks

paypal ebay - kārtējais Nigērijas krāpnieks

Šodien gandrīz sapriecājos ka būšu tipa nopārdevis savu pirmo mantu iekš ebay. A nekā. Sarakstes procesā sāka mākt aizdomas par darījuma tīrību tāpēc nolēmu papētīt tuvāk. Un kā tad. Kārtējais Nigērijas uzmetējs. Sarakste apm. šāda:

Dear ******,

I have purchased the following from you on eBay. Please send me an invoice with the total amount that I owe you.

Thank You,
zianabvoletmamar

Click to send an invoice to the buyer.

Hello, I'm glad that am the winning bidder of your eBay item, i would like to know the present condition of the item and get back to me as soon as possible with your PayPal e-mail address or send me paypal money request for me to carry out the payment through PayPal as soon as possible today. Please reply to my e-mail (zianabvolet001@hotmail.com) and i will like to see clear picture of the item here is my email address-zianabvolet001@hotmail.com

I would like to have the item sent to the address below:
Zianab Volet
Alderbury Rd
Langley
Slough, Berkshire SL3 8DQ United Kingdom

(jau pirmajā teikumā jocīgi šķiet tas ka jams raksta: "I have purchased the following from you on eBay". ne preces nosaukums, nekā. lai gan sākumā šito palaidu garām)

pēc tam kad esmu nosūtijis bildas uz jamā mailu tālāk jau atnāk:

nigērijas krāpnieks:
thanks for you mail i want to make payment now and i want you to pls send me your paypal email address or paypal money request so as to confirm that i am not paying into the wrong account.
hope you would post today as soon as you receive paypal confirmation ?

es:
Yes, I can post it today, but which shipping you prefer? tnt economy express or standart international?

nigērijas krāpnieks:
any shippment that would be fast . i want you to pls send me your paypal email address or paypal money request so as to confirm that i am not paying into the wrong account.

tālāk nosūtu šamam no ebay invoice.
un atnāk man no tipa paypal vēstule. bet kā izrādās paypal te nepričom.:

Send Us Prove of Shipping.

We would like to inform you again that the payment sent from Zianab Volet has not reflected in your PayPal account due to our terms and policy to confirm shipping from you before transaction.
------------------------------ -----------
Details of Transaction
------------------------------ -----------
Seller's I.D:***********
Seller's Email:***************
Transaction Date:August 26, 2011
Transaction ID: 6D694274EY338930K
Transaction Amount: £999.00 GBP
Case #: PP-091-962-222
----------------------------- ------
What to Do Next
------------------------------ -----
You are to send shipping tracking number to us for verification, so as to secure Buyers purchase as well as you.Fund has been deducted from:(zianabvolet001@hotmail.com) and shall be credited into your PayPal account:(****************) immediately after shipment is confirmed by our management as eBay/PayPal terms to verify Intl. shipping before transaction, due to Buyer's non-delivery reports. Below are requested shipping details.
Name /Shipping Address:
Item Number:
Name Of Courier Service:
Tracking Number:
------------------------------ -----
Buyer's Shipping Address:
------------------------------ -----

Francis Feranmi
24 Olaorokun Street
Orile Agege
Lagos State,
23401,
Nigeria.
Status: Confirmed

ATTENTION! Only PayPal is eligible to information on Tracking Number, do not send the tracking number to the buyer after shipment until you have your account credited. This terms is to secure and to assure you a better safe transaction with the Buyer.

un pēc tam uzreiz mails no šamā:

Hello,
I will like to inform you that I have carried out the payment of £999.00 via PayPal. I want it sent to my cousin in Nigeria, for his Birthday present. I would have asked you to post it to my eBay address in United Kingdom, but i am in Brazil now for a business trip and the trip will cost me few months, here is the delivery address.

Francis Feranmi
24 Olaorokun Street
Orile Agege
Lagos State,
23401,
Nigeria.

I want you to ship the item today via ROYAL MAIL INTERNATIONAL SIGNED-FOR so that the item will get there as soon as possible, and I've added you £100.00 for the postage cost to Nigeria. Please get back to me ASAP with the shipping tracking number of the item shipped.NOTE: Please wrap the item carefully, write GIFT on the paper. Please use only ROYAL MAIL INTERNATIONAL SIGNED-FOR. I'm very sorry for the inconvenience i might caused you.
Best regards

es:
Hello,
There is a little problem to send it to Nigeria via RoyalMail, because in Latvia have no Royal Mail services, I can send via DPD, TNT, DHL etc, but it's cost lot of money and shipping will be almost month.

nigērijas krāpnieks:
Hello mate,
i want you to post the item via DHL to to my cousin in Nigeria cos i am not in the uk now and there is nobody to recieve it.
just pls post today to my cousing in Nigeria via DHL and get back to me with the tracking number so that i can leave a possitive feedback for you.
even if it would need additional payment for the shipping cost just post and let me know then i would make additional payment.
its nice buying from you

jau pēc dīvainā paypal maila man drusku tā kā sāka likties aizdomīgi ka paypal tipa neieskaita naudu kontā kamēr nav saņemts tracking nr. Domāju jāuzzvana joka pēc uz DHL, kur man laipni apskaidroja ka ar šitiem Nigērijas tipa pircējiem esot baisi jāuzmanās.
Vēl aizdomīgi protams likās tas ka jams ignorē jautājumus un maļ tik savu maļamo, sūti to, šūti šito.

Vairāk pagūglējot atklājas brīnum lietas ar šito krāpniekshēmu. Pirmkārt jau jāpievērš uzmanība tam ka tas mails kurš itkā nāk no paypal, patiesībā nav no paypal (stāv rakstīts ka sūtītājs esot Service@paypal.co.uk a patiesībā adrese ir memberdetailsverified@post.com), sākotnēji ātrumā nemaz nepaskatijos precīzo nosūtītāja adresi.

Tā ka jābūt makten prātīgam tirgojot kaučko iekš ebay. Pašam tagad pirmā lielā pieredze :D Labi ka bez zaudējumiem, ja neskaita petērēto laiku izkožot šito visu.

To

Komentāri (3)

St Stratēģis 26.08.2011

Nigērieši izlūko, vai šeit nav neierobežotas iespējas apkāst baltos sugas brāļus, jo pasaules presē parādās raksti, cik latvieši ir stulbi, valdība kāš nost pēdējo, bet šie tik dzied un dejo.

Mi misprincese 29.08.2012

Man tikko bija tieshi taada pati pieredze ar shitiem kraapniekiem, preciizi viss tas pats, tikai pluss veel fake ebay veestule manaa inboksaa! Esiet uzmanigi!

Fi Fiona 15.10.2012

Jā.., ar viņiem jābūt uzmanigiem, šajā gadijumā viņš radīja aizdomas ar saviem tekstiem uzreiz, bet vsp viņi ir slīpēti - pati gandrīz uzķēros !!!

Pievienot komentāru

Pozitīva Neitrāla Negatīva
Augšupielādēt failu
SubWay