Invex Fondi/ Atsūknēja tikai lielu naudu; uzņēmēji nemierā ar biznesa konsultanta darbību - Krāpšana

Gribat izdot grāmatu un tai saņemt 100 000 eiro no Valsts kultūrkapitāla fonda? Dodiet 3000 eiro kukulim un 900 eiro – par projekta uzrakstīšanu, un tiksiet pie simts tūkstošiem! Vajag sagādāt 90 000 eiro beķerejas pirkšanai? Būs, bet vispirms iedodiet 3000 eiro uz rokas! Vēlaties fotostudijas izveidei laukos piesaistīt 100 000 eiro? Būs, bet vispirms – 1860 eiro ķešā! Uz šādiem biznesa konsultanta solījumiem uzķērušies Latvijas uzņēmēji, netiekot ne pie solītajām investīcijām, ne saņemot atpakaļ iedoto naudu. Paši vainīgi? Varbūt. Bet viņu stāsti ir ļoti pamācoši.

Sākti divi kriminālprocesi

Šā raksta galvenais varonis ir biznesa konsultants. Cilvēks, kurš pieteicies palīdzēt citiem dažādos ar uzņēmējdarbību, naudu saistītos jautājumos. Droši vien bijuši gadījumi, ka šī palīdzēšana bijusi veiksmīga un apmierinātas palikušas abas puses, tomēr manā rīcībā ir informācija par vairākiem klientiem, kuri uzskata, ka konsultants un viņa vadītais uzņēmums ir darbojies neētiski, negodprātīgi, apšaubāmām metodēm. Šobrīd saistībā ar uzņēmēju un viņa pārstāvēto uzņēmumu policijā sākti vismaz divi kriminālprocesi, par vēl vienu gadījumu policija tikko saņēmusi informāciju.

Kad ar šo konsultantu tikos, vairākus savus konsultējamos viņš nosauca par blēžiem, negodprātīgiem un alkatīgiem cilvēkiem, bet mani viņš uzreiz nodēvēja par nelieti un pērkamu žurnālistu. Mūsu spraigajā sarunā konsultants uz daudziem jautājumiem neatbildēja pēc būtības.

Bet vispirms iepazīsimies ar paša stāsta varoni. Izraksts no viņa pārstāvētā uzņēmuma mājaslapas: “Edgars Štrauss ir uzņēmuma “Invex Fondi” vadītājs ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi biznesa vadībā un finanšu tirgū, kā arī pašvaldības uzņēmumu un sabiedrisko organizāciju vadībā. No 1994. līdz 1997. gadam Edgars strādājis par Liepājas pilsētas domes izpilddirektoru, kā arī bija AS “Liepājas metalurgs” valsts pilnvarnieks, Liepājas ostas padomes loceklis, AS “Liepājas siltums” valdes loceklis. Astoņus gadus viņš ieņēma vadošās pozīcijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, būdams Liepājas Lutera draudzes priekšnieks, vēlāk arī Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas konsistorijas ekonomikas un juridiskās komisijas loceklis. [..] Vadīja vērienīgus investīciju projektus Krievijā un citās NVS un Tuvo Austrumu valstīs, cieši sadarbojoties ar starptautiskajām finanšu struktūrām. Kopš 2004. gada Edgars attīsta zīmolu “Invex” Latvijas finanšu un investīciju tirgū. Uzņēmumā “Invex Fondi” Edgars nodarbojas ar stratēģiskās attīstības plānošanu, attiecību dibināšanu un attīstību ar partneruzņēmumiem, vada darbu ar klientiem un mārketingu.”

“Atsūknēja” tikai lielu naudu

“Pērn apsvērām iespēju pārdot savu biznesu,” saka Laura Lūse, kurai kopā ar brāli pieder SIA “Baltics Pumps”, kas nodarbojas ar gruntsūdeņu atsūknēšanu, attiecīgas tehnikas pārdošanu un īri. Nolēmuši vērsties pie profesionāļiem. Tika atrasts SIA “Invex Fondi”. Uzņēmuma mājaslapā var izlasīt, ka “mūsu rīcībā ir plašas iespējas atrast jūsu uzņēmumam vispiemērotāko pircēju”, kā arī to, ka samaksa par uzņēmuma pārdošanu tiek iekasēta tikai pēc darījuma noslēgšanas. Tā pagājušā gada 29. jūlijā ar SIA “Invex Fondi” valdes priekšsēdētāju Edgaru Štrausu ticis parakstīts pakalpojuma sniegšanas līgums. Par darbu pie pārdošanas Štrauss esot paprasījis 15 000 eiro, ko uzņēmums arī pārskaitījis, lai gan uzņēmuma vērtējums bija veikts jau iepriekš. Pēc uzņēmuma pārdošanas SIA “Invex Fondi” pienāktos arī komisija 5% no pārdošanas summas.

“Gan līgumā, gan arī mutiski Štrauss solīja, ka līdz 1. septembrim būs gatava pārdošanas dokumentu pakete, bet līdz gada beigām būs atrasts pircējs. Štrauss atstāja pārliecinoša un zinoša cilvēka iespaidu. Diemžēl darbi to neapliecināja. Dokumentus sagatavoja vēlāk, nekā solīts. Līgumā bija paredzētas regulāras atskaites par pircēja meklēšanas procesu. Atskaites bija acīmredzami formālas: netika uzrunāts neviens uzņēmums, kura iespējas un profils atbilstu iespējamam pircējam. Kad pieprasīju reālu darbu, ar mani pārstāja komunicēt. Manu juristu Štrauss sagaidīja ar nievām. 2016. gada 5. aprīlī nosūtīju SIA “Invex Fondi” oficiālu pretenziju, uz kuru atbildi nesaņēmu. Pēc tam vērsos tiesībsargājošās iestādēs,” stāsta L. Lūse. Policija, izvērtējot lietu, atteikusi sākt kriminālprocesu, bet viņa šo policijas lēmumu pārsūdzējusi prokuratūrai. L. Lūse uzskata, ka 15 000 eiro ir izkrāpti – par šo naudu sastādīti nevērtīga un apšaubāma satura dokumenti un reāli pie pārdošanas nav strādāts, turklāt Štrauss maldinājis par savām reālajām iespējām uzņēmumu pārdot.

“Firma turpina mierīgi reklamēties, piedāvāt plaša profila pakalpojumus, lai gan mājaslapas sadaļā “Atsauksmes” ir minēts tikai viens projekts, kura kopējā summa ir samērojama ar mūsu iecerētā darījuma summu. Vairākums realizēto projektu ir par ļoti nelielām summām – zem 20 tūkstošiem eiro. Tādējādi var secināt, ka uzņēmumam nemaz nav atbilstošas pieredzes, lai slēgtu liela apjoma darījumus. Protams, es gribu savu naudu atpakaļ, bet vienlaikus arī brīdināt sabiedrību no šī uzņēmuma un Štrausa. Varbūt viņš cerēja, ka, ņemot vērā mūsu apgrozījumu, likšos mierā par šo iztērēto summu, taču tā nebūs,” strikta ir L. Lūse.

Kad sarunā ar Štrausu vaicāju par šo L. Lūses gadījumu, viņš atbildes vietā aicināja papļāpāt par dzīvi, vēlāk ieminējās, ka uzņēmēja viņu esot aicinājusi uz fiktīvām darbībām, bet detalizētāk atteicās stāstīt…

E

Komentāri (1)

E e-cvetkov 31.05.2018

Edgars Strauss

Pievienot komentāru

Pozitīva Neitrāla Negatīva
Lejupielādēt failus

Sīkdatnes mūsu tīmekļa vietnē tiek izmantotas, lai darbu tajā padarītu draudzīgāku un efektīvāku lietotājiem. Lai nodrošinātu visu vietnes funkciju darbību, lūdzu noklikšķiniet uz „Pieņemt Sīkdatnes”. Plašākai informācijai iepazīstaties ar mūsu Sīkdatņu lietošanas noteikumiem un ar mūsu Personas datu apstrādes noteikumiem.

Pieņemt Sīkdatnes