www.sudzibas.lv ReaLat Krāpšana

ReaLat - Krāpšana

Ir ļoti negatīva pieredze ar Sia Realat mākleri. Visiem, kuri plāno pirkt īpašumu sadarbībā ar Realat ieteicu neticēt māklera vārdiem, ka ar dokumentiem kas ir nepieciešami, lai darījums varētu notikt, viss ir kārtība. Pirms jebkura veida vienošanas parakstīšanas pašiem jāpārbauda vismaz tos dokumentus par kuriem minēts Realat mājas lapā sadaļā “īpašuma pārdošana – 7 soļi”, jo mākleris, piedāvājot jums objektu, nenes par to nekādu atbildību. Zaudēju laiku, naudu un ticību, ieguvu labu mācību.

L Laima Nandi 03.05.2019

Ir pagājis pāŗdomu laiks kopš šī sūdzība tikai publicēta, norimis pirmais emociju vilnis. Negribētos šo sūdzību atstāt neatbildētu, jo arī pēc garākām sarunām ar neapmierināto pircēju Ellu, neizdevās rast risinājumu situācijai.

Pirmkārt, sarūgtināja vēršanās pret kompāniju Realat, ar kuru man, aģentam/māklerim, ir sadarbības līgums. Kā būtu, ja es pie neapmierinātības ar kādu no piemēram Lattelecom darbiniekiem, rakstītu sūdzību par visu uzņēmumu? Manuprāt, tas būtu nekorekti, jo es pilnībā saprotu, ka darbinieki ir dažādi un situācijas arī ir dažādas. Bet lai nu tas paliek uz katra personīgās sirdsapziņas, kur un ko viņš raksta.

Gribētu uzrakstīt arī pārdomas par minēto situāciju, kurā es, Laima Nandi, biju iesaistīta. Man nav bail minēt savu vārdu, jo zinu, ka daru savu darbu labi un korekti. Un zinu, ka Realat ir uz attīstību vērsta kompānija, kura seko katra aģenta darījumu korektumam.

Katra māklera darba dzīvē gadās sarežģīti darījumi, pie kuriem varētu pieskaitīt arī šo. Un katrs mākleris, lai cik labs parasti būtu viņa darbs, var nonākt neatrisināmā situācijā, kas, absolūti viennozīmīgi, nav patīkami. Mūsu, mākleru, darbs ir orientēts uz iznākumu, nevis procesu, jo tikai pozitīva iznākuma gadījumā mēs gūstam peļņu. Šis gadījums bija saistīts ar īpašumu, kuram ir uzliktas vairākas ķīlas un iesākta tiesvedība, tamdēļ iesaistītās puses bija nevis 2 vai 3, kā tas ir visbiežāk, bet veselas sešas. Otrs moments bija, ka jau no paša procesa sākuma pusēm neizdevās rast uzticību, kas pie šīs situācijas bija nozīmīgs klupšanas akmens un rezultātā atsaucās uz mana darba iznākumu jeb precīzāk būtu teikt - neiznākumu.

Jau no paša sākuma potenciālajam pircējam atklāti izstāstīju ar īpašumu saistītos sarežģījumus - gan par neskaidro situāciju ar mājas otrā stāva legalizāciju, kas beigās izrādījās pat labāka, nekā sākumā saimnieki domāja, gan arī par īpašuma apgrūtinājumiem - ķīlām no vairākām organizācijām. Diemžēl ķīlu uzlicējiem bija nostāja informēt par precīzo samaksas summu, kuru bija nepieciešams iestrādāt darījuma līgumā, tikai tajā brīdī, kad būs rokasnaudas līgums un rokasnaudas summas samaksa, kas liecinātu par nopietnu apņemšanos iegādāties īpašumu. Taču bankas, kuru interesēs ir uzlikt savu ķīlu "tīram" īpašumam, pircējam bija gatavas izsniegt kredītu, kas bija pierādījums tam, ka uzliktās ķīlas ir iespējams dzēst. Diemžēl tas nepārliecināja pircēju un Zemesgrāmatas ieraksts, kas atļauj uzlikt arī 2x lielāku ķīlu, nekā ir saistības, samulsināja vēl vairāk un radīja sajūtu, ka īpašums nav atbrīvojams no ķīlām ar pirkuma summu, kas neatbilda patiesībai.

Procesa gaitā nonācām arī pie rokasnaudas līguma parakstīšanas un pirmās līgtās summas iemaksas, lai pārdevējs no savas puses varētu sakārtot nodokļu nomaksas, izņemtu īpašumu no pārdošanas, kreditori varētu izdot izziņas par konkrētām summām, u.c. Taču atkal apstājamies, jo pircējam radās pēkšņi sarežģījumi ar bankas kredītu - gan papildus dokumentu pieprasījums, gan kredīta summas samazinājums dažādu iemeslu dēļ. Es un īpašuma pārdevējs centāmies sagādāt jaunos pieprasītos dokumentus, taču ne visus uzreiz varējām saņemt, par ko informējām pircēju. Šajā periodā netika samaksāta visa līgtā rokasnaudas summa, par iemeslu minot bankas samazināto kredītu un it kā laikā neiedotos dokumentus. Ja runā par "laika neiedotiem dokumentiem", tad kā piemēru varu minēt vienu - no rīta bankas darbiniece man paziņo, ka nepieciešams ir viens papildus dokuments - apliecinājumu par īpašuma nodošanu ekspluatācijā. Sāku kārtot šo dokumentu, taču jau tās pašas dienas vakarā pircējs man saka, ka nav šādu dokumentu. Mierīgi cenšos paskaidrot, ka par šo pieprasījumu uzzināju tikai tās pašas dienas sākumā un protams, tas vēl nav sagatavots, taču jau ir izrunāts ar būvvaldi un drīzumā tiks mums izdots. Pēkšņi no pircēja puses tiek arī minēts iemesls - neskaidrā situācija ar mājas otrā stāva legalizāciju, par ko es jau no paša sākuma teicu, ka mums ir neskaidrības. Nepalīdz arī moments, ka banka dod veselu gadu laika, lai sakārtotu visus dokumentus, ja kaut kas nebūs bijis izdarīts līdz galam.

Tālāk jau pircējs izsaka vēlmi doties uz citu banku, lai uzzinātu par iespēju saņemt tajā labākus kredīta nosacījumus. Taču arī nākamajā bankā rodas papildus jautājumi un dažādu dokumentu pieprasījums, kuru sākam risināt.

Paiet laiks un redzot, ka mūsu darījums īsti neiet uz priekšu, kā arī rokasnaudas līgums ir lauzts, jo laikā nav iemaksāta līgtā summa, piedāvāju vēl pēdējo mēģinājumu glābt situāciju: satikties pārdevējam, pircējam, man un saprast, kādus soļus varam veikt, lai turpinātu darījumu. Tiekoties ar iesaistītajām pusēm, nonāku pie ierosinājuma un piedāvājuma doties kopā ar pircēju un pārdevēju uz banku un uz vietas izrunāt, kādi ir aizķeršanās momentu. Abas puses it kā piekrīt, es apsolu nākamās dienas rītā sazināties ar banku. Nākamajā dienā, kad esmu jau sazinājusies ar banku un jānoprecizē tikai pircējam vēlamie laiki, saņemu vēstuli no pircējiem, ka viņi negrib turpināt šo pirkšanas procesu.

Diemžēl pircējs pazaudēja pirmo iemaksāto rokasnaudu, kuru nevarējām atgriezt (arī likumiski rokasnauda ir pircēja risks), par ko es kā starpnieks pārdzīvoju, jo nebija izdevies novest šo darījumu līdz veiksmīgam rezultātam.

Šis ir īss situācijas izklāsts, jo kopumā process ievilkās 2 mēnešus. Taču man svarīgi bija to pateikt publiski, par cik kompānijas Realat labais vārds tika ievilkts sūdzību virpulī un nomelnots. Ceru, ka šis izklāsts kaut nedaudz samazinās "sitienu", ko izdarīja šī sūdzība. Jāpiezīmē, ka centos būt delikāta un neminēt darījuma detaļas, par kurām rakstīt sīkāk jau būtu nekorekti, tamdēļ arī apraksts varbūt ir nedaudz vispārināts.